Menu

Szkoła Narciarstwa Biegowego powstała w Kościelisku 2012 roku. Jej założycielem oraz kierownikiem wyszkolenia jest Maria Nędza.
Szkolenia w naszej szkole prowadzone są wyłącznie przez instruktorów i trenerów Polskiego Związku Narciarskiego, którzy dysponują aktualną wiedzą dotyczącą techniki oraz metod nauczania. Nasza kadra to pasjonaci „biegówek” którzy w swój zawód wkładają całe serce po to, aby przekazywać państwu zamiłowanie do śniegu, przyrody i aktywności fizycznej.

Naszym celem jest zarażać miłością do narciarstwa biegowego!

Narciarstwo biegowe to najstarsza dyscyplina sportowa to również spacery i turystyka na świeżym powietrzu w pięknej zimowej scenerii. Dlaczego wart spróbować? Jest to absolutnie sport dla każdego, ponieważ narciarstwo biegowe to przede wszystkim dobra zabawa, kondycja, wzmocnione mięśnie oraz możliwość spalania dużej ilości kalorii. Dodatkowo, aby skorzystać ze świetnie przygotowanych tras biegowych, nie trzeba mieć wielkich  umiejętności. Na biegówki może wybrać się każdy, nie potrzebne są duże nakłady finansowe, najważniejszy jest wolny czas i chęć obcowania z naturą.

Technika Biegu to harmonijny ruch całego ciała. Energia wyzwolona przy zmianie układu tułowia  przy przejściu z narty na nartę daję siłę napędową  dzięki której poruszamy się do przodu. Poprawna technika decyduje w 70% o szybkości poruszania się na nartach zaś tylko 30% to cechy motoryczne  człowieka czyli szybkość , siła i wytrzymałość

Wyróżnia sie dwie techniki biegu:

  1. Technikę klasyczną w której narty prowadzone równolegle a odbicie do przodu możliwe jest dzięki odpowiednim  smarom lub wyżłobieniom w narcie tzw. „łusce”
  2. Technikę łyżwową: narty prowadzone  są nożycowo a odbicie do przodu narciarza jest możliwe  dzięki  zakrawędziowaniu  wewnętrznej krawędzi narty ustawionej nożycowo.

Gwarantujemy że z nami nauczysz się odpowiedniej techniki poruszania  na nartach biegowych po to aby pokonywanie długich dystansów w pięknej zimowej scenerii odbywało się  bez nadmiernego wysiłku.

Kadra szkoleniowa

 

Maria Nędza

instruktorzy mariaInstruktor - wykładowca SITN-PZN , przewodnicząca Komisji Narciarstwa Biegowego SITN PZN, członek zarządu SITN. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Mistrzyni Polski Amatorów w biegach narciarskich z 2013r. Licencjonowany Sędzia Narciarski PZN. Inicjatorka tras biegowych w Kościelisku.

Janusz Zając

instruktorzy januszRodowity zakopianin, sportowiec, wychowanek klubu UKS „Regle” Kościelisko, instruktor SITN PZN, absolwent szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, 2-krotny wicemistrz Polski w biegach narciarskich, kilkakrotny zwycięzca zawodów rangi Pucharu Polski, uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów w Hinterzarten.

 

Katarzyna Ponikwia

instruktorzy katarzyna Kościeliszczanka z nartami "uordzona". Instruktor Sitn PZN  , wielokrotna Mistrzyni i v-ce Mistrzyni Polski Juniorów  w Biathlonie, w latach 2000-2009 Członkini Kadry Narodowej w Biathlonie, kilkukrotna uczestniacza Mistrzostw Świata oraz  olimpijka z  Torino 2006 .